30 June 2010

وجود بیش از ۹۰۰ هزار کودک متاهل در کشور

محمد بنیازاده فعال حقوق کودک، اعلام کرد: متاسفانه براساس آمارهای رسمی بیش از ۹۵۰ هزار کودک متاهل در کشور وجود دارد که ۸۵ درصد آنها دختر هستند
خبرگزاری حقوق بشر ایران
. رهانا: محمد بنیازاده از فعالین حقوق کودک اعلام کرد: بیش از ۹۰۰ هزار کودک متاهل در کشور وجود دارد.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، وی با اعلام اینکه در مورد همسران کودک یا کودک همسرها آمارهای گوناگونی وجود دارد تا کید کرد: منابع رسمی حکایت از وجود ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار کودک همسر در کشور دارد، این در حالی است که چنین اتفاقاتی در حوزه کودکان برخلاف کنوانسیون بین‌الملل حقوق کودک است.
او با بیان اینکه آمارهای غیر رسمی به واقعیتهای دیگری در این حوزه اشاره دارد، ادامه داد: قانون از یک سو کودک را زیر ۱۱ سال می‌داند و آن را در فرایند انتخابات، فاقد توانایی تفکر، ‌تعقل و تصمیم گیری برای انتخاب کاندیدا می‌داند اما سن ازدواج در کشور از سنین ۹تا ۱۳ سالگی تعریف می‌شود.
عضو کانون فرهنگی – حمایت کودکان کار ادامه داد: سن کودک در زمان رای دادن مطابق با استانداردهای بین‌المللی و قانونی تعریف می‌شود اما با وارد شدن به حوزه کار، کودکان ۱۵ تا ۱۸ سال بنا به شرایطی می‌توانند کار کنند و منافع کودک نادیده گرفته می‌شود این درحالی است که به مقاوله نامه منع بدترین اشکال کار برای کودکان توجه نشده و نظارتی نیز بر مشاغل سخت کودکان زیر ۱۸ سال وجود ندارد.
به گفته بنیازاده، متاسفانه دختران کم سن و سال و متاهل درکشور به جای کودکی کردن، نشاط، ورزش و تحصیل باید در موقعیت یک همسر و شریک جنسی ایفای نقش کرده و تمام مسوولیت‌های خطیر همچون خانه داری را عهده دار شود، در حالی که تجربه بارداری و زایمان‌های پرخطر که در این سن برکودکان تحمیل می‌شود، عوارض و خطرات زیادی برای آنها و حتی فرزندانشان دارد.

.
READ MORE...

لغو حکم اعدام علی‌ مهین‌ترابی و بحث مجازات اعدام


علی مهین‌ترابی، جوانی که در ۱۶ سالگی در نزاعی مرتکب قتل شده بود، از اتهام قتل عمد تبرئه و به پرداخت دیه محکوم شد. این مورد مجدداَ بحث خطا در احکام اعدام و ابهام در باره‌ی این نوع مجازات را شدت بخشیده است.

 
READ MORE...

27 June 2010

قاچاق زنان و دختران در مشهد

قاچاق زنان و دختران در مشهد
خبرگزاری هرانا - اخيرا يک باند قاچاق زنان و دختران در مشهد شناسايی شده‌اند که باز هم بر گستره ی اين عمل غير انسانی مهر تائيد می زند.


اعضای آن پس از شناسايی خانواده‌های فقير که برای سفر زيارتی به اين شهر می آمدند، دختران اين خانواده‌ها را به عقد خود درآورده و سپس به يکی از کشورهای همسايه برده و در آنجا برای فحشا مي‌فروختند.

خبرگزاری افق که اين خبر را منتشر نموده، از افشای جزئيات بيشتر خودداری کرد.


گفتنی است به تازگی و بر اساس گزارش سالانه بررسی قاچاق انسان در جهان که توسط وزارت خارجه آمريکا تهيه مي‌ شود، عملکرد دولت ايران به دليل عدم انطباق قوانين با حداقل معيارهای حقوقی و نيز عدم تلاش برای مبارزه با برده‌داری مدرن، به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است
READ MORE...