13 October 2010

فقر – کارتون خوابی – اعتیاد و مرگ سرنوشت محتوم خیل گسترده انسانهائی است که صرفنظر از سن و سال و جنسیت شان قربانیان خاموش رژیم جنایتکار حاکم هستند

کارتون خوابی دستاورد اهمال و سستی و یا غفلت مسئولان جمهوری اسلامی نیست بلکه زائیده نظم غیر عادلانه و انسان ستیز حکومتی است که بها و ارزشی برای جان و سرنوشت شهروندان خود نمی شناسد و سمبل حضور آن در جامعه سنگسار – سرکوب – شکنجه و اعدام هستند. فقر – کارتون خوابی – اعتیاد و مرگ سرنوشت محتوم خیل گسترده انسانهائی است که صرفنظر از سن و سال و جنسیت شان قربانیان خاموش رژیم جنایتکار حاکم هستند. صدا و فریاد آنها بجائی نمیرسد و سرپناه های موقت آنان از جمله 2 یا 3 حمام و یا اندک ساختمانهائی که نهادهای دولتی و غیر دولتی در اختیار آنان قرار داده است حتی به کفایت مسکنی آرام بخش و زودگذر نیز نمیباشد. افزایش انفجاری خیابان خوابهائی که سرمایه زندگی شان تنها تکه ای مقوا و پتوئی کهنه و فرسوده است از موضوعاتی است که در مناقشات خانگی و خودمانی حکومتیان و همجنسان آنها در طیف اصلاح طلبان مورد بهره برداری سیاسی قرار گرفته است اما بندرت به علت وجودی این آسیب اجتماعی اشاره شده و اذعان نمیشود که حضور عینی این پدیده همراه با تشدید فقر و بی عدالتی اجتماعی محصول مناسبات آدمخوار سرمایه داری است.

بیاد داریم که در زمستان 82 کارتون خواب ها بشکل گروهی چهل نفره در سرمای زمستان جان باختند. این در حالیست که کشورشان ایران یکی از بزرگترین منابع نفتی و گازی و منابع زیر زمینی در جهان محسوب می شود و ارقام میلیاردی صرف هزینه دستگاههای سرکوب مردم و ازادیخواهان می گردد. سود جوئی و ثروت اندوزی وابستگان حکومتی و آقازاده ها زبانزد خاص و عام است و کمکهای حکومتیان به برخی از کشورها از جمله لبنان و شیعیان عراق و سایر کشورهای عربی شمارشی نجومی را شامل می شود.

با وجود اینکه با نزدیک شدن فصل سوز و سرما امواج احساسات خود جوش مردمی نیز به این پدیده نظر داشته و به انحاء مختلف به خیابان خوابها یاری میرسانند اما پدیده ای که از جمله ناهنجاری های مناسبات اجتماعی حاکم است تنها و تنها میتواند با تغییر بنیادین آن مناسبات از میان برود همانطور که پدیده تکدی و خیابان گردی و کار کودکان در انتظار این تحول عمیق خواهد بود.

این معضلات موجود و دردناک زائیده فقر هستند. فقری که خود محصول افزایش شکاف طبقاتی است. شکافی که میان اقلیتی مالخوار و درنده بنام سرمایه داران و اکثریتی عظیم از زحمتکشان جامعه است. جامعه ای که ابزار حکومتی اش و نهادهای سرکوبش در خدمت و حامی منافع مالداران و نظم موجود است نمی تواند این درد اجتماعی را ریشه کن نماید.

کارتون خوابی دستاورد اهمال و سستی و یا غفلت مسئولان جمهوری اسلامی نیست بلکه زائیده نظم غیر عادلانه و انسان ستیز حکومتی است که بها و ارزشی برای جان و سرنوشت شهروندان خود نمی شناسد و سمبل حضور آن در جامعه سنگسار – سرکوب – شکنجه و اعدام هستند. فقر – کارتون خوابی – اعتیاد و مرگ سرنوشت محتوم خیل گسترده انسانهائی است که صرفنظر از سن و سال و جنسیت شان قربانیان خاموش رژیم جنایتکار حاکم هستند. صدا و فریاد آنها بجائی نمیرسد و سرپناه های موقت آنان از جمله 2 یا 3 حمام و یا اندک ساختمانهائی که نهادهای دولتی و غیر دولتی در اختیار آنان قرار داده است حتی به کفایت مسکنی آرام بخش و زودگذر نیز نمیباشد.

من هنوز معتاد نشده ام ولی اگر خیابان خوابی ادامه پیدا کند نمیدانم و یا اینکه باید زودتر به شهرم برگردم.

«هنوز 14 ساله نشده بودم كه هروئين تزريق مي‌كردم.»

مسئولین جمهوری اسلامی از سوئی با قرار دادن امکانات قطره ای و جنجالهای تبلیغاتی چنین وانمود می کنند که در سودای حل این ناهنجاری اجتماعی هستند و از سوی دیگر با تکفیر خیابان خوابی – اعتیاد و فحشا در مساجد و ارگانهای تبلیغاتی خود به تهییج احساسات مذهبی هواداران خود برای هجوم به مراکز معدود پناه آنان اقدام می کند

اینچنین است که این مراکز بارها و بارها مورد حمله وحشیانه افرادی قرار میگیرد که چهره نامطبوع این ناهنجاری اجتماعی را علت حضور آن میدانند .

«خيابان خوابي نمي‌دوني چيه؟ خيابان خوابي يعني ترسيدن از غريبه‌ها كه وقتي خوابي يا جايي قايم شدي، يكهو خفتت نكنند. يعني واسه يه لقمه غذا التماس كردن، يعني بدبختي، اگر همسايه‌ها بيرونمان كنند بايد دوباره برگرديم توي خيابان‌ها.»

«آن شب كه حمله كردند، با قندشكن كوبيدند روي دستم. ديگه نمي‌تونم آشپزي كنم.»

«همه شيشه‌ها را خرد كردند روي سرمان.»

در میان شمار گسترده خیابان خواب ها فقرزدگان – معتادان – دانش آموزان – دانشجویان – کارگران مهاجر - و حتی کارشناسان ارشد و دکتر ها نیز در گزارشات رسانه های دولتی منعکس شده است که در فصل سرما و یخبندان روی آسفالت ها – زیر پله ها – زباله دانی ها و یا در کنار مغازه های خیابان ها جان میدهند.

مبلغان و حافظان مناسبات نا برابر حاکم میگویند که: خيابان خوابي يکي از وجوه زندگي مدرن معاصر است!؟

بدین شکل از اشاره مستقیم به مکانیزم های اقتصادی و فقرزای حاکم طفره میروند. حال آنکه پدیده خیابان خوابی نتیجه مستقیم نظم نابرابر موجود در کشورمان و دستاورد مناسباتی است که بر استثمار و تقسیم ناعادلانه ثروت اجتماعی و ملی استوار است. اینهمه در شرایطی است که در کنار برج هائی که اقازاده ها در تهران میسازند فرزندان فقر و نابرابری بر روی آسفالت سرد زمستان جان میدهند.

بهروز سورن

12.10.2010

READ MORE...

بهروز سورن: مرگ بی صدای کارتون خواب ها


READ MORE...

12 October 2010

پدری افغانی از تهران از وضع فرزندان اش که به مدرسه راه نمی یابند شکایت اش را از طریق کانال جدید به گوش مردم می رساند زنی از اصفهان در حمایت از مردم افغانی تبار صحبت ها را در همین برنامه تلویزیونی کانال جدید ادامه داده و کیفر خواست زنان و مردم ایران را علیه جمهوری اسلامی اعلام میکند
READ MORE...

11 October 2010

نگرانی درباره تنبیه بدنی کودکان در ایران

http://www.bbc.co.uk/persian/iran/2010/10/101011_l50_physic_punish.shtml
چند روزیست فیلمی از تنبیه بدنی بچه ها در استخر شیرودی تهران در اینترنت دست به دست می شود. در این فیلم مربی شنا چند کودک را کتک می زند. امروز از مدیرکل ورزشگاه شیرودی نقل شد که این مربی شنا اخراج شده و قرار است با کسی هم که فیلمبرداری کرده برخورد شود.
فرزاد کاظم زاده گزارش می دهد
READ MORE...

10 October 2010

گزارشى همراه با تصویر از برگزاری مراسم روزجهانی کودک در پارک کیو خرم آباد


امروز صدها نفر از مردم شهر خرم آباد به مناسبت روز جهانی کودک امروز در پارک کیو گرد هم آمدند. فعالین کانون دفاع ازحقوق کودکان خرم آباد به اتفاق کودکان و خانواده های آنها به جشن وسرور پرداختند. سرود وآوازهای شاد برای کودکان خواندند. کودکان بادبادکهای خود را که به مناسبت روز جهانی کودک فراهم کرده بودند.پرواز دادند. فعالین حقوق کودک درمورد حقوق کودکان و زندگی کودکان کار وخیابان در شهرهای ایران باهم دیگر بحث و گفتگو کردند. یک بخش دیگر از مراسم نمایش عروسکی وبازیهای کودکان بود که با استقبال گرم مردم برگزار شد. این مراسم با نظارت بهزیستی خرم آباد برگزار شد.مراسم از ساعت سه بعد ازظهر آغاز با استقبال مردم وشرکت کنندگان درساعت شش بعد از ظهر پایان یافت.

گزارش : فعالین کانون دفاع از حقوق کودکان استان لرستان- خرم آباد

16 مهرماه 1389.
.http://www.azadi-b.com/J/2010/10/post_174.html READ MORE...